نامزدهاي دريافت اسكار 2011 معرفي شدند
آكادمي علوم و هنرهاي سينمايي آمريكا اسامی کاندیداهای هشتاد و سومین دوره مراسم اسکار 2011 را معرفی کرد و بر اساس این لیست، "سخنرانی پادشاه" تام هوپر با نامزدی در 12 رشته در صدر قرار گرفت. "شهامت واقعی" برادران کوئن با نامزدی در 10 رشته در رده دوم قرار گرفت و "شبکه اجتماعی" دیوید فینیچر هم با 8 مورد در رده سوم ایستاد. "تلقین" کریستوفر نولان و "مشتزن" دیوید او راسل با 7 مورد، "127 ساعت" دنی بویل با 6 مرود، "قوی سیاه" آرنوفسکی و "داستان اسباب بازی 3" با 5 مورد در رده های بعدی قرار گرفتند.
Best Motion Picture of the Year
Nominees:
127 Hours (2010): Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan (2010): Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter (2010): David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception (2010): Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right (2010): Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The King's Speech (2010): Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
The Social Network (2010): Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3 (2010): Darla K. Anderson
True Grit - Vergeltung (2010): Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter's Bone (2010): Anne Rosellini, Alix Madigan
Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful (2010)
Jeff Bridges for True Grit - Vergeltung (2010)
Jesse Eisenberg for The Social Network (2010)
Colin Firth for The King's Speech (2010)
James Franco for 127 Hours (2010)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right (2010)
Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence for Winter's Bone (2010)
Natalie Portman for Black Swan (2010)
Michelle Williams for Blue Valentine (2010)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for The Fighter (2010)
John Hawkes for Winter's Bone (2010)
Jeremy Renner for The Town - Stadt ohne Gnade (2010)
Mark Ruffalo for The Kids Are All Right (2010)
Geoffrey Rush for The King's Speech (2010)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for The Fighter (2010)
Helena Bonham Carter for The King's Speech (2010)
Melissa Leo for The Fighter (2010)
Hailee Steinfeld for True Grit - Vergeltung (2010)
Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)
Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan (2010)
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit - Vergeltung (2010)
David Fincher for The Social Network (2010)
Tom Hooper for The King's Speech (2010)
David O. Russell for The Fighter (2010)
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year (2010): Mike Leigh
The Fighter (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception (2010): Christopher Nolan
The Kids Are All Right (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech (2010): David Seidler
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit - Vergeltung (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini
Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
Drachenzähmen leicht gemacht (2010): Dean DeBlois, Chris Sanders
L'illusionniste (2010): Sylvain Chomet
Toy Story 3 (2010): Lee Unkrich
Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Kynodontas (2009): Giorgos Lanthimos(Greece)
In einer besseren Welt (2010): Susanne Bier(Denmark)
Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)
Hors-la-loi (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)
Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Black Swan (2010): Matthew Libatique
Inception (2010): Wally Pfister
The King's Speech (2010): Danny Cohen
The Social Network (2010): Jeff Cronenweth
True Grit - Vergeltung (2010): Roger Deakins
Best Achievement in Editing
Nominees:
127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan (2010): Andrew Weisblum
The Fighter (2010): Pamela Martin
The King's Speech (2010): Tariq Anwar
The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall
Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Alice im Wunderland (2010): Robert Stromberg, Karen O'Hara
Harry Potter und die Heiligtümer des Todes - Teil 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception (2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King's Speech (2010): Eve Stewart, Judy Farr
True Grit - Vergeltung (2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh
Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Alice im Wunderland (2010): Colleen Atwood
Ich bin die Liebe (2009): Antonella Cannarozzi
The King's Speech (2010): Jenny Beavan
The Tempest (2010/II): Sandy Powell
True Grit - Vergeltung (2010): Mary Zophres
Best Achievement in Makeup
Nominees:
Barney's Version (2010): Adrien Morot
The Way Back (2010): Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng
The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman
Drachenzähmen leicht gemacht (2010): John Powell
Inception (2010): Hans Zimmer
The King's Speech (2010): Alexandre Desplat
The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong (2010): Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Rapunzel - Neu verföhnt (2010): Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3 (2010): Randy Newman("We Belong Together")
Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
The King's Speech (2010): Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network (2010): Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit - Vergeltung (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Inception (2010): Richard King
Toy Story 3 (2010): Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy (2010): Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit - Vergeltung (2010): Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable - Ausser Kontrolle (2010): Mark P. Stoeckinger
Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Alice im Wunderland (2010): Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter und die Heiligtümer des Todes - Teil 1 (2010): Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter - Das Leben danach (2010): Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Inception (2010): Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Iron Man 2 (2010): Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick
Best Documentary, Features
Nominees:
Banksy - Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy, Jaimie D'Cruz
GasLand (2010): Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job (2010): Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land (2010): Lucy Walker, Angus Aynsley
Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
Killing in the Name (2010): Nominees TBD
Poster Girl (2010): Nominees TBD
Strangers No More (2010): Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up (2010): Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang (2010): Ruby Yang, Thomas Lennon
Best Short Film, Animated
Nominees:
Day & Night (2010): Teddy Newton
Der Grüffelo (2009) (TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let's Pollute (2009): Geefwee Boedoe
The Lost Thing (2010): Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Madagaskar - ein Reisetagebuch (2010): Bastien Dubois
Best Short Film, Live Action
Nominees:
The Confession (2010/IV): Tanel Toom
The Crush (2009): Michael Creagh
God of Love (2010): Luke Matheny
Na Wewe (2010): Ivan Goldschmidt
Wish 143 (2009): Ian Barnes, Samantha Waite
- قوی سیاه
- مشتزن
- تلقین
- حال بچهها خوب است
- سخنرانی پادشاه
- 127 ساعت
- شبکه اجتماعی
- داستان اسباببازی 3
- شهامت واقعی
- استخوان زمستان
بهترین کارگردانی:
- دارن آرنوفسکی (قوی سیاه)
- دیوید او راسل (مشتزن)
- تام هوپر (سخنرانی پادشاه)
- دیوید فینچر (شبکه اجتماعی)
- جوئل و اتان کوئن (شهامت واقعی)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
- خاویر باردم (زیبا)
- جف بریجز (شهامت واقعی)
- جسی آیزنبرگ (شبکه اجتماعی)
- کالین فیرث (سخنرانی پادشاه)
- جیمز فرانکو (127 ساعت)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
- آنت بنینگ (حال بچهها خوب است)
- نیکول کیدمن (سوراخ خرگوش)
- جنیفر لاورنس (استخوان زمستان)
- ناتالی پورتمن (قوی سیاه)
- میشله ویلیامز (ولنتاین غمانگیز)
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
- کریستین بیل (مشتزن)
- جان هاوکز (استخوان زمستان)
- جرمی رنر (شهر)
- مارک روفالو (حال بچهها خوب است)
- جئوفری راش (سخنرانی پادشاه)
بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
- امی آدامز (مشتزن)
- هلنا بونهام کارتر (سخنرانی پادشاه)
- ملیسا لئو (مشتزن)
- هایلی استینفلد (شهامت واقعی)
- جکی ویور (قلمرو حیوانات)
بهترین فیلمنامه اقتباسی:
- دنی بویل و سایمون بوفوی (127 ساعت)
- آرون سورکین (شبکه اجتماعی)
- مایکل آرندت (داستان اسباببازی 3)
- جوئل و اتان کوئن (شهامت واقعی)
- دبرا گرانیک و آن روسلینی (استخوان زمستان)
بهترین فیلمنامه غیراقتباسی:
- مایک لی (سال دیگر)
- اسکات سیلور، پل تامسی و اریک جانسون (مشتزن)
- کریستوفر نولان (تلقین)
- ریزا چولودنکو و استیوارت بلامبرگ (حال بچهها خوب است)
- دیوید سیدلر (سخنرانی پادشاه)
بهترین فیلمبرداری:
- متیو لباتیک (قوی سیاه)
- والی فیستر (تلقین)
- دنی کوهن (سخنرانی پادشاه)
- جف کراننوس (شبکه اجتماعی)
- راجر دیکینز (شهامت واقعی)
بهترین تدوین:
- قوی سیاه
- مشتزن
- سخنرانی پادشاه
- 127 ساعت
- شبکه اجتماعی
بهترین صدابرداری:
- ریچارد کینگ (تلقین)
- تام میرز و مایکل سیلورز (داستان اسباببازی 3)
- گوندولین ییتز و ادیسون تیگ (ترون: میراث)
- اسکیپ لیوسی و کیو بارکی (شهامت واقعی)
- مارک استاکینگر (افسار گسیخته)
بهترین تدوین صدا:
- تلقین
- سخنرانی پادشاه
- سالت
- شبکه اجتماعی
- شهامت واقعی
بهترین موسیقی متن:
- جان پاول (چگونه اژدهایتان را تعلیم دهید)
- هانس زیمر (تلقین)
- الکساندر دسپلات (سخنرانی پادشاه)
- ای آر رحمان (127 ساعت)
- ترنت رنزور و اتینوس راس (شبکه اجتماعی)
بهترین آواز:
- تام داگلاس (اقتدار کشور)
- آلن منکن (ژولیده)
- ای آر رحمان (127 ساعت)
- رندی نیومن (داستان اسباببازی 3)
بهترین جلوههای ویژه:
- آلیس در سرزمین عجایب
- هری پاتر و قدیسین مرگبار - بخش اول
- پس از مرگ
- تلقین
- مرد آهنی 2
بهترین طراحی لباس:
- کالین اتوود (آلیس در سرزمین عجایب)
- آنتونلا کارانوزی (من عشق هستم)
- جنی بیون (سخنرانی پادشاه)
- سندی پاول (پرشورترین)
- مری زورفرس (شهامت واقعی)
بهترین طراحی صحنه:
- آلیس در سرزمین عجایب
- هری پاتر و قدیسین مرگبار بخش اول
- تلقین
- سخنرانی پادشاه
- شهامت واقعی
بهترین چهره پردازی:
- آدرین مورو (نسخه بارنی)
- ادوارد هنریک، جئوفری فانک و یولاندا توسینگ (راه بازگشت)
- ریک بیکر و دیو السی (مرد گرگنما)
بهترین انیمیشن بلند:
- چطور اژدهایتان را تعلیم دهید
- شعبدهباز
- داستان اسباببازی 3
بهترین مستند بلند:
- خروج از فروشگاه لوازم کادویی
- سرزمین بنزین
- شغل داخلی
- رسترپو
- سرزمین بیهودگی
بهترین مستند کوتاه:
- کشتن در نام
- دختر پوستر
- غریبه دیگر نه
- خورشید بالا میآید
- جنگجویان کیوگانگ
بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان:
- زیبا (مکزیک)
- دندان سگ (یونان)
- در جهانی بهتر (دانمارک)
- آتشسوزیها (کانادا)
- بیرون از قانون (الجزایر)
بهترین انیمیشن کوتاه:
- روز و شب (تدی نیوتن)
- گروفالو (یاکوب شو و مکس لانگ)
- بیا آلوده کنیم (جیفویی بوییدو)
- گمشده (شاون تان و اندرو راهمان)
- ماداگاسکار، روزنوشتهای سفر (باستان دابویس)
بهترین فیلم کوتاه:
- اعتراف (تانل توم)
- سانحه (مایکل کری)
- خدای عشق (لوک متنی)
- نا وه وه (ایوان گلداشمیت)
- آرزوی 143 (یان بارنز و سامانتا ویت)
مراسم اعطای جوایز اسکار هشتاد و سوم با اجرای جیمز فرانکو و آن هاتاوی روز 27 فوريه 2011 (هشتم اسفند) در سالن کداک تیاتر لسآنجلس برگزار ميشود.
نمايش مستند مينور،ماژور (با حضور پولانسكي) در سينما آزادي
این یک فیلم مستند تجربی است به كارگرداني عليرضا رسولي نژاد که به بهانه ی ایده ی گم شدن وارد بحث های گوناگون فرهنگی/اجتماعی/سیاسی وهنری می شود
این فیلم درشهرهای مختلفی فیلم برداری شده است.از جمله: تهران- پاریس- پراگ- اسلو
همچنین در این فیلم رومن پولانسکی / انتونیونگری(فیلسوف چپ معاصرایتالیا)/ محمد قائد(نویسنده)/ موسی غنی نژاد(اقتصاددان)/ محمد تهامی نژاد(محقق تاریخ سینما)و...حضور دارند.
در فیلم مواد ارشیوی گوناگونی به کار برده شده است:انواع موسیقی/ کتاب/ نقاشی/ فیلم/ عکس
این فیلم با صدای ناصر طهماسب(دوبلور معروف ایرانی) روایت می شود
هم چنین این فیلم نامزد دریافت بهترین فیلم و کارگردانی از چهاردهمین جشن مستند خانه سینما بوده است
زمان فیلم 82 دقیقه است و به صورت اچ دی وی تصویر برداری شده است